TurkNet Adsl - Sık Sorulan Sorular


 ADSL Nedir?

Asymmetric Digital Subscriber Line sözcüklerinin baş harflerinden oluşan ADSL (Asimetrik Sayısal Abone Hattı), mevcut telefonlar için kullanılan bakır teller üzerinden yüksek hızlı veri, ses ve görüntü iletişimini aynı anda sağlayabilen bir modem teknolojisidir.Neden TurkNet ADSL?

Neden ADSL: ADSL aboneliğiyle telefon hattınızı meşgul etmeden internet’e yüksek hızıyla erişebiliyorsunuz.

Neden TurkNet: TurkNet kendi altyapısını kullandığı için, ve konusunda uzman 7 gün 24 saat hizmet veren Çağrı Merkezi ile size en iyi müşteri hizmeti verebiliyor.

TurkNet ADSL paketleri nelerdir?

TurkNet ADSL paketleri limitli ve limitsiz olmak üzere ikiye ayrılır.

1. Limitli Paketler: Kullanım miktarına bağlı olarak 1024/256 ve 8192’e kadar/1024 Kbps hızlarında 4 ve 6 GB limitli, 8192’e kadar/1024 Kbps hızında kotasız, 2048/512 Kbps hızında ise 6 GB limitli seçenekler sunulmaktadır.Limit aşımları ayrıca ücretlendirilir.
2. Limitsiz Paketler: Kullanım miktarına bağlı olmayan 1024/256, 2048/512 ve 4096/1024, 8192’e kadar/ 1024 ve 8192/ 1024 Kbps hızlarında paketler sunulmaktadır.
3. ADSL ve Ekonomik Telefon Hizmetleri Paketleri: Yukarıda adı geçen limitli ve limitsiz ADSL hizmet paketlerinin ve her yöne indirimli konuşma imkanı sunan Ekonomik Telefon Hizmet’inin birlikte sunulduğu hizmet paketleridir.


Kota kullanımımı nasıl takip edebilirim?

Kota kullanımınızı Abone işlemleri sayfasından kontrol edebilirsiniz.


TurkNet ADSL abonesi olmak için başvurdum, ne kadar zamanda açılır?

En geç 3 iş günü içerisinde hat aktivasyon işleminiz gerçeklestirilerek tarafınıza bilgi verilir. Aboneliğinizi başlatmak için tıklayın.Modemim var, nasıl TurkNet ADSL abonesi olabilirim?

Adsl modeminiz varsa modemsiz kampanyamızdan yararlanabilirsiniz.


TurkNet ADSL'de abonelik süresi taahhüdü isteniyor mu?
TurkNet adsl'de kampanyalar dışında abonelik süresi taahhüdü istenmemektedir.Baska bir servis sağlayıcıdan ADSL abonesiyim. Nasıl TurkNet ADSL abonesi olabilirim?

TurkNet ADSL aboneliği başvurunuzu hemen yapabilirsiniz. Abonelik işlemlerinin ilerleyebilmesi için mevcut telefon hattınızda başka bir servis sağlayıcıya ait abonelik bulunmamalıdır. Bu sebeple mevcut aboneliğinizi iptal ettirmeniz gerekmektedir. Abonelik iptal işlemlerinizi gerçekleştirmenize istinaden TurkNet ADSL abonelik işlemleriniz sistemimiz tarafından otomatik olarak tamamlanacak ve tarafınıza bilgi verilecektir. TurkNet ADSL başvurusu yapmak için diğer aboneliğinizin iptal edilmesini beklemenize gerek yoktur.Bağlantı/Aktivasyon ücreti neden alınıyor ve bütün hızlar için aynı mıdır?

ADSL hizmet talebinize istinaden bağlı olduğunuz telefon santralinde fiziksel olarak bir işlem yapılmakta bu işlem de Türk Telekomünikasyon A.Ş. tarafından bir kereye mahsus ücretlendirilmektedir. Bütün hızlar için aktivasyon bedeli aynıdır.Abonelik aşamam "Port Yok" olarak gözüküyor. Bu ne demek?

Bağlı bulunduğunuz Türk Telekom santralinde bağlantınızın yapılacağı port bulunmadığını ifade etmektedir. TurkNet tarafından düzenli olarak port sorgulama yapılarak uygun port havuza düştüğünde gerekli port tahsis işlemi yapılacaktır. Türk Telekom’un ilgili santrale yatırım hızına bağlı olarak tesis süresi değişebilmektedir.Abonelik aşamam "Repartitör Red" olarak gözüküyor. Bu ne demek?

Bu aşama başvurunun Türk Telekom santralindeki görevli (Repartitör) tarafından ADSL hattının tesis edilemediğini belirtmektedir. Olası sorunlar; port arızası, adres bilgilerinin yetersizliği, bina içi dağıtım şebekesi(ankastre)’de sorun olabilir.. vb. Bu aşamaya gelen başvuru için yapılması gereken işlemler; yaşanan soruna göre farklılık göstermektedir. Repartitör tarafından red almış olan hat başvurusu, red nedeni giderilerek TurkNet ADSL ekibi tarafından tekrar repartitöre gönderilir.Ödemelerimi nasıl yapabilirim ve faturam ne zaman gelir?

TurkNet ADSL aboneliğinize ait ödemeleri kredi kartı ve banka havalesi ile yapabilirsiniz. Banka bilgileri için tıklayınız. Fatura dönemleri her ayın ilk günüdür. İlk abone olduğunuzda, gönderilecek olan ilk fatura, aktivasyon bedeli, aboneliğinizi başlattığını günden ilk fatura dönemine kadar olan kullanımınızı ve bir sonraki ayın kullanımını içerecek şekilde hesaplanır ve ilk fatura döneminizde gönderilir. Bir kampanyadan yararlanıyorsanız bu ücretler kampanyaya göre değişmektedir. Faturanızın düzenlendiği ayın son günü son ödeme tarihidir.


TurkNet ADSL aboneliğimi iptal ettirmek istiyorum, ne yapabilirim?

İptal talebinin tarafımıza yazılı olarak bildirilmesi gerekmektedir. Bildirimi 0 212 216 55 60 numaralı faksa yapabilirsiniz. TurkNet Çağrı Merkezi’ni arayarak yapacağınız iptal talepleri de talebin geldiği gün sisteme girilir. Talebi takiben, 10 (on) iş günü içinde yazılı bildirimde bulunulması zorunludur.Aksi taktirde aboneliğiniz devam ettirilerek faturalandırılır.Bir modemle aynı anda birden fazla bilgisayarı internete bağlayabilir miyim?

Kablosuz Modem’le sınırsız sayıda diz üstü bilgisayar aynı anda internete bağlanabilir, aynı zamanda da modeminizin 1 masaüstü bilgisayarla da aynı anda kablolu olarak internete bağlanabilirsiniz. Ayrıca 4 ethernet portlu ADSL modemler uzerinden de birden fazla bilgisayar ayni anda internete bağlanabilirsiniz.Neden veri gönderme hızı alma hızından daha düşük oluyor?

ADSL bağlantısının en temel özelliklerinden biri veri gönderme ve alma hızındaki farklılıktır (Asimetrik). Veri alma hızınız her zaman gönderme hızınızdan yüksek olur. Bu hız ¼ oranındadır. Örneğin 1024 Kbps hızın, 256 Kbps veri gönderme hızı olur.Modemi bilgisayara Ethernet portundan mı USB portundan mı bağlamalıyım?

ADSL bağlantınızda daha az sorun yaşamanız ve kurulumu daha kolay yapabilmeniz için Ethernet portundan bağlamanız tavsiye edilmektedir.Neden Splitter kullanmalıyım?

Splitter, aynı anda ADSL ve telefon kullanımı sırasında, telefon görüşmesindeki parazitleri önlemek için kullanılır.Ethernet kartım yok. Ne yapabilirim?

Teknoloji (Bilgisayar) marketlerden veya bilgisayarcılardan bir USB den ethernete dönüştürücü veya ethernet kartı edinmeniz gerekmektedir.Evimdeki sabit hattımın paraleli var. ADSL bağlantımda sorun yaşar mıyım?
Paralel bağlı hatlarda ADSL bağlantıda sorun yaşanabilmektedir. Bağlantıyı ana hattan yapıp ve paralel hattı devre dışı bırakarak bağlantıyı yeniden deneyebilirsiniz.ADSL hızımda yavaşlık var neden olabilir?

Hız ile ilgili olabilecek olası sorunlar aşağıdaki gibidir:

- Kullandığınız Bilgisayarın Durumu
Kullanmakta olduğunuz bilgisayarın konfigürasyonu ve durumu İnternet kullanımınızı etkiler. Örneğin, bilgisayarınıza İnterneti kullanan bir virüs bulaşmışsa, bu virüsle İnternetinizi paylaşmak durumunda kalacağınızdan, kullanım hızınız düşer. Ya da bilgisayarınızda yüklü olan bazı programlar güncel sürümlerini İnternetten otomatik olarak yüklemesi için ayarlandıysa, bu yükleme sırasında İnternette gezinti hızınız yavaşlayabilir.

- Telefon Hattının Kalitesi
Telefon hattı ADSL erişiminin kalitesini belirleyen en önemli etkenlerden biridir. Telefon hattı olarak döşenmiş olan bakır kablo, ince bir kablo ise aynı anda daha az veri taşınır. Kabloda olabilecek etkileşimlerden ya da başka sebeplerden kaynaklı gürültüler, ADSL erişiminin yavaşlamasına ya da sağlanamamasına sebep olabilir. Eğer sıklıkla kopmalar olan bir kablo ise, telefonunuzla birlikte ADSL’inizde de kesintiler yaşanacaktır.

- Telefon Santraline Uzaklık
ADSL, uzaklık arttıkça hızın azaldığı bir iletişim teknolojisidir. İdeal koşullarda, merkezi cihazların kurulu bulunduğu santralden 5.5 km mesafe uzaklığa kadar ADSL hizmeti sağlanabilmektedir.

- Telefon Santrallerinde Kurulu Merkezi ADSL Cihazlarının Performansı
Kullanılan merkezi cihazların performansı, ADSL erişiminizin hızını ve kesintisizliğini etkiler.

- ADSL Modem/Router'ın Performansı
Kullandığınız cihazın performansı, ADSL erişiminizin hızı ve kesintisizliğini etkiler.Adsl hizmetimi birbaşka yere/birbaşka telefon hattına nakil ettirebilir miyim?

TurkNet ADSL hizmetinizi taşınma vb. durumlarda yeni adresinize/hattınıza nakil ettirebilirsiniz.
Bunu gerçekleştirmek için adsl nakil dilekçesini doldurarak 0212 216 55 60 nolu faxa yollamanız yeterlidir. Müşteri Temsilcilerimiz dilekçenizi aldıktan sonra işlemlerinizi gerçekleştirecektir. Adsl nakil dilekçe örneği için lütfen tıklayınız.Ekonomik Telefon Hizmetleri (A-Tipi Sabit Telefon Hizmetleri) Nasıl Çalışır?
Her yöne yaptığınız aramalarınızın ön numara çevrilmeden otomatik olarak TurkNet şebekesine yönlendirilmesi suretiyle çalışır.

Aradığım numarayı çevirmeden önce bir erişim numarası çevirmeli miyim?
Hayır. Ekonomik Telefon Hizmetleri (A-Tipi Sabit Telefon Hizmetleri) herhangi bir ön numara tuşlanmasını veya dialler (aramatik) cihazı gerektirmez.

Ekonomik Telefon Hizmetleri (A-Tipi Sabit Telefon Hizmetleri) almaya başlandığında telefon numarası değişecek mi?
Hayır.Ekonomik Telefon Hizmetleri (A-Tipi Sabit Telefon Hizmetleri) almak için yeni bir telefon hattı, yeni bir telefon numarası almaya veya mevcut telefon numarasını değiştirmeye gerek yoktur.

Ekonomik Telefon Hizmetleri (A-Tipi Sabit Telefon Hizmetleri) almak için ADSL hizmetimi iptal ettirmem gerekir mi?
Hayır. TurkNet Ekonomik Telefon Hizmetleri (A-Tipi Sabit Telefon Hizmetleri) faydalanmak için ADSL hattınızı iptal ettirmenize gerek yoktur.

Ekonomik Telefon Hizmetlerinden (A-Tipi Sabit Telefon Hizmetleri) faydalanmak için ek bir cihaz kullanmam gerekir mi?
Hayır, herhangi bir ek cihaz kullanmanız gerekmez.

Ekonomik Telefon Hizmetleri (A-Tipi Sabit Telefon Hizmetleri) kullanılarak hangi GSM şebekeleri aranabilir?
TurkNet Ekonomik Telefon Hizmetleri (A-Tipi Sabit Telefon Hizmetleri) ile mevcut tüm GSM operatörleri aranabilmektedir

Yurtdışındaki GSM operatörleri aranabilir mi?
TurkNet Ekonomik Telefon Hizmetleri (A-Tipi Sabit Telefon Hizmetleri) ile yurtdışındaki herhangi bir GSM operatörü ekonomik fiyat avantajı ile aranabilmektedir.


Şehiriçi aramalarda da fiyat avantajı sağlayacak mısınız?
Evet, her yöne yaptığınız bütün aramalarınızı (şehiriçi, şehirlerarası, uluslararası ve cep telefonu aramaları) Ekonomik Telefon Hizmetleri (A-Tipi Sabit Telefon Hizmetleri) ile gerçekleştirebilirsiniz.

TurkNet Türkiye'de hangi bölgelerde hizmet vermektedir?
TurkNet tüm Türkiye’de telefon görüşme hizmetleri vermektedir.

TurkNet Ekonomik Telefon Hizmetleri (A-Tipi Sabit Telefon Hizmetleri) kimler için idealdir?
Tüm şahıs ve işletmeler için idealdir.

Ekonomik Telefon Hizmetleri (A-Tipi Sabit Telefon Hizmetleri) kullanarak yaptığım görüşmeler için ne kadar daha az ödeyeceğim?
Aradığınız yere göre kazancınız değişmekle beraber tarifemizi tarifeler sayfasından görebilirsiniz.

Ödemeler nasıl yapılıyor?
TurkNet’ten gelen fatura bedellerinizi sözleşmenizde yazdığı şekilde banka havalesiyle ya da kredi kartınızdan otomatik ödeyebilirsiniz.

Telefon görüşmelerinin detayları internet üzerinden takip edilebiliyor mu?
Tüm TurkNet aboneleri verilen kullanıcı adı ve şifre ile görüşme detaylarını internet üzerinden takip edebilmektedir.

Bu avantajlı fiyatları nasıl sağlayabiliyorsunuz?
Konusunda uzman ekibimiz, gelişmiş teknoloji ve iş süreçlerimiz sayesinde siz Ekonomik Telefon Hizmetleri (A-Tipi Sabit Telefon Hizmetleri) kullanıcılarımıza yüksek görüşme kalitesini ekonomik fiyattan sunabilmekteyiz. Ekonomik Telefon Hizmetlerinin (A-Tipi Sabit Telefon Hizmetleri) sağlayıcısı olan TurkNet İletişim, 1996 yılından bu yana telekomünikasyon alanında faal olan, alanında lider konumda, Altyapı ve A-tipi UMTH Lisanslari'na sahip bir telekom işletmecisidir. Firma olarak verdiğimiz A-Tipi dahil olmak üzere tüm telekomünikasyon hizmetlerimiz, T.C. Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı çalışan resmi ulusal telekom regulatörü olan Telekomünikasyon Kurumu'nun lisanslaması dahilindedir.

Ekonomik Telefon Hizmetlerinin (A-Tipi Sabit Telefon Hizmetleri) tarifelerini nereden öğrenebilirim?

Tarifelerimize tarifeler sayfasından ulaşabilirsiniz.A Tipi (YTL/dk) TT StandartHATT (YTL/dk) Kazancınız
Şehirlerarası 0,0699 0,0847 %17
Mobil Turkcell 0,2500 0,3540 %29
Mobil Vodafone 0,2500 0,3540 %29
Mobil Avea 0,2500 0,3540 %29
Şehiriçi 0,0599 0,0710 %16

A.B.D. Mobil 0,0690 0,1113 %38
A.B.D. Sabit 0,0690 0,1113 %38
Almanya Mobil 0,4000 0,5628 %29
Almanya Sabit 0,0690 0,1113 %38
Fransa Mobil 0,4000 0,5628 %29
Fransa Sabit 0,0690 0,1113 %38
İngiltere Mobil 0,4000 0,5628 %29
İngiltere Sabit 0,0690 0,1113 %38
Rusya Mobil 0,2700 0,5628 %52
Rusya Sabit 0,0690 0,1113 %38

Fiyatlara %18 KDV dahil, %15 ÖİV hariçtir.