10.05.2012 19:12:00

Kötü Amaçlı Yazılımlar, İnternet Güvenliği Yardımı

Kötü Amaçlı Yazılımlar, İnternet Güvenliği Yardımı


Kötü amaçlı yazılımlar(Malware) ve Truva atı olarak adlandırılan kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarlarımızı tehdit eden saldırılar arasında oldukça fazla yer almaktadır.

Kötü amaçlı zararlı yazılımlar(Malware), işletim sistemindeki ve web tarayıcılardaki açıklardan faydalanarak kötü amaçlı Truva atlarını koruması olmayan bilgisayarlara bulaştırabilmektedirler. Şüphelenmeyen ve korunmayan internet kullanıcıları, Truva atlarını yasal oyun, müzik, film ya da kutlama mesajı zannederek de bilgisayarlarına indirebilirler. Truva atları dosya paylaşım ağları üzerinden arkadaşlar, akrabalar ya da çalışma arkadaşları arasında paylaşılan dosyalarda da bulunabilir.

Truva atları, günümüzde, arka planda bir program indirilirken kullanıcının zararlı bir siteye yönlendirilmesiyle gerçekleşen tarayıcı saldırıları ile yayılmaktadır. İşletim sistemi komutları, HTTP üzerinden ek dosyaları indirir. Bunlar çeşitli bot, casus yazılım veya Truva atları olabilir. Saldırganlar daha sonra avlama amaçlı e-postaları kullanıcılara gönderir ve şüphelenmeyen kullanıcılar kişisel bilgilerini açıklayarak mağdur olur. Saldırganlar aynı zamanda sitelerdeki güvenlik açıklarından da yararlanarak Truva atlarını yasal yazılımlar içine gömebilir ve normal kullanıcılar tarafından yüklenmelerini sağlayabilirler.


Peki, Truva atı bilgisayarınıza nasıl bulaşır?
 
Truva atının bulaşmasında saldırganların başvurdukları yer P2P paylaşım yazılımları ile olmaktadır.  Bu tür paylaşım programları ile indirilen dosyaların içerisine istedikleri Truva atını veya solucanı gömmektedirler.  


Zararlı Yazılımlardan Nasıl Kurtulursunuz?

Bu tür zararlı yazılımlardan kurtulabilmek için aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz. 

Bilgisayarınızda bir güvenlik yazılımı bulundurun. Windows güncellemelerini otomatik olarak yaptırın. Ekli epostaları açarken dikkatli olun. Tanıdığınız kişilerden geliyormuş gibi gözüken virüs içeren e-postalar olabilir. Dosya paylaşım P2P programlarını kullanırken çok dikkatli olun. Unutmayın ki saldırganlar için burası çok etkili bir avlanma yeridir. Bir internet sitesine girmeden önce yasal olup olmadığını kontrol edin.

 

 Yorumlar

Yorum yok


Yorum Ekle

İsim:
Yorum:
En fazla 1000 karakter
 


Kategori:

Konular: kötü amaçlı programlar, internet güvenliği, güvenli internet, adsl teknik servis, adsl teknik destek,