ADSL Teknik Servis Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Adsl > Kablosuz Adsl
  Aktif Konular Aktif Konular
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş
 


ADSL


ADSL Teknik Servis


Kablosuz Ağ Güvenliği

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
merol Açılır Kutu Gör
Admin
Admin


Kayıt Tarihi: 27-Kasım-05
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1184
  Alıntı merol Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Kablosuz Ağ Güvenliği
    Gönderim Zamanı: 29-Nisan-08 Saat 13:06
Evinizdeki kablosuz ağınızda güvenlik açığı var mı?
Başkalarının sisteminizi ele geçirmesini engellemeye yönelik ipuçları

Internet'e erişim ve evdeki diğer bilgisayarlarla bağlantı için her geçen gün daha da fazla Internet kullanıcısı bir kablosuz ev ağı kullanmanın esnekliğinden ve güvenilirliğinden yararlanıyor. Ancak kablosuz bağlantının faydalarının yanı sıra, kullanmaya başlamadan önce göz önüne almanız gereken birkaç güvenlik riski de bulunuyor.

Kablosuz ağınızı korumasız bıraktığınızda, meraklı komşularınız için açık bir kapı—veya daha da kötüsü—kablosuz ağlara sızmak isteyen kötü amaçlı mobil saldırganlar için erişim noktası avcılığı adı verilen bir uygulamaya fırsat vermiş olursunuz.

Komşularınız kablosuz ağınızı kullanabilir mi?
Kablosuz ağ, bilgisayarları Internet'e ve birbirine bağlarken erişim noktası adı verilen merkezi bir aygıt kullanarak sinyalleri gönderip alır. Kablosuz ağdaki erişim noktası, bir radyo vericisine benzer: sinyalleri geniş bir alana yayınlar. Ancak bir radyodan farklı olarak, sinyaller göreli olarak daha zayıf olmasına karşın birkaç yüz metre uzaktan bile algılanabilir.

Bir ev kullanıcısının kablosuz ağ özellikleri bulunan bir bilgisayarla komşusunun erişim noktasından yayınlanan bir kablosuz ağ sinyalini istem dışı olarak alması yaygın olarak karşılaşılan bir durum değildir.

Internet bağlantınızı bir komşunuzla paylaşmak sizin için sorun olmasa da, bunu yaparsanız, komşunuzun ev ağınızdaki bilgisayarla (ve içerdikleri dosyalara) erişebileceğini, yasa dışı çevrimiçi etkinlikler gerçekleştirebileceğini veya sisteminize zarar verebileceğini unutmayın.


"Erişim noktası avcılığı" nedir?
Bu deyim ilk olarak, bir bilgisayar uzmanının bilgisayarıyla rasgele telefon numaralarını çevirerek ele geçirebileceği bilgisayarları aradığı 1983 yapımı WarGames adlı filmden kaynaklanmıştır. Günümüzde erişim noktası avcılığı, kablosuz ağ veya başka bir radyo özelliği bulunan bir bilgisayarla sokaklarda gezinip kablosuz ağları bulmaya, tanımlamaya ve bu tür ağlara sızmaya çalışmak anlamında kullanılır.

Teknolojik gelişmeler ve Internet kullanımındaki global patlama, kablosuz ev ağlarının yaygınlaşmasıyla birlikte bu girişimleri hiç olmadığı kadar mobil, elde edilebilir, kazançlı ve yaygın hale getirmiştir.

Ağınızı başarıyla belirleyebilen bir erişim noktası avcısı, Internet bağlantınızı anonim olarak ele geçirip ağınızda saklanan kişisel bilgilerini çalabilir, dosya aktarımlarını kesintiye uğratabilir ve hatta bilgisayarınızı bir tür "hortlak" olarak kullanarak sizin tarafınızdan gönderilmiş gibi görünen istenmeyen postalar veya kötü amaçlı yazılımlar gönderebilir. Birkaç en iyi uygulamadan faydalanarak, bu tür saldırılardan etkilenme olasılığınızı önemli ölçüde azaltabilirsiniz.


Kablosuz ağınızı korumaya yönelik ipuçları
Kablosuz sisteminizi saldırganlara karşı korumanıza yardımcı olacak birkaç temel ipucu aşağıda verilmektedir. Bunlardan bazılarını nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, bilgisayar deneyimi olan ve güvendiğiniz bir kişiye sorabilir (kablosuz ağınızı kuran kişi iyi bir seçimdir), Microsoft Destek'i ziyaret edebilir veya Güvenlik Topluluğu'ndan yardım alabilirsiniz.

• Erişim noktanız üzerinden iletilen tüm bilgileri şifreleyin.
 
• Erişim noktanızın algılayacağı bilgisayarları, Ortam Erişim Denetimi (MAC) adresleri kullanarak belirleyin.
 
• Ağınızdaki erişim noktasına ve ağdaki tüm bilgisayarlara birer güvenlik duvarı ekleyin ve tümünün güncel kalmasını sağlayın (Windows XP'nin en son sürümünde yerleşik bir güvenlik duvarı bulunduğunu unutmayın).
 
• Parolalarınızı, sosyal güvenlik numaranızı, kredi kartı numaralarınızı, aile üyeleriniz ile ilgili bilgileri veya diğer kişisel bilgilerinizi bilgisayarınızda saklamaktan kaçının.
 
• Kablosuz erişim noktasını pencerelerden uzağa ve evinizde merkezi bir noktaya yerleştirerek hedeflediğiniz kapsama alanının dışındaki sinyal gücünü azaltın.
 
• Otomatik Güncelleştirmeler kullanarak Windows'un ve ilgili güvenlik araçlarının güncel kalmasını sağlayın.
 
• Virüsten koruma yazılımı ve Microsoft Windows AntiSpyware (Beta) yükleyerek güncel kalmalarını sağlayın.
 
• Güvendiğiniz bilgisayar güvenliği kuruluşlarını ve siteleri yeniden ziyaret edip, en son güvenlik teknolojileri, yöntemler, uyarılar ve ilgili konular hakkındaki güncel bilgilere ulaşın.
 
• Şifreleme kullanamıyorsanız, finansal veya diğer kritik bilgilerinizi Internet üzerinden gönderirken kablosuz erişim ağınıza bir ağ kablosu kullanarak bağlanın.
 

Hiçbir yöntem yüzde 100 güvenli olmamasına karşın, yetkisiz erişimin en aza indirilmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu temel adımları uygularsanız, kişisel bilgilerinizi çalmak, Internet erişiminizi kullanmak ve hatta sizin adınıza istenmeyen e-postalar göndermek isteyen kullanıcıların engellenmesine yardımcı olabilirsiniz.

 

ADSL Başvuru
Yukarı Dön
mycryz_75 Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 26-Temmuz-08
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1
  Alıntı mycryz_75 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Kablosuz Ağ Güvenliği
    Gönderim Zamanı: 26-Temmuz-08 Saat 22:57
picatel airmax-101 modemime sifre koymak istiyorum kablosuz oldugu için disaridan girdiklerini zannediyorum lütfen yardim edin tesekkürler
Yukarı Dön
brc Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 18-Temmuz-11
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 2
  Alıntı brc Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Kablosuz Ağ Güvenliği
    Gönderim Zamanı: 18-Temmuz-11 Saat 20:41

modemime şifre koymak istiyorummmmm yardım ederseniz çok sevinirim!

Yukarı Dön
sevda_erdinc Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 12-Şubat-14
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1
  Alıntı sevda_erdinc Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Kablosuz Ağ Güvenliği
    Gönderim Zamanı: 12-Şubat-14 Saat 17:25
Banada yardim edermisiniz modemime sifre koymak istiyorum .s
Yukarı Dön
14bolu Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 26-Haziran-14
Konum: bolu
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1
  Alıntı 14bolu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Kablosuz Ağ Güvenliği
    Gönderim Zamanı: 26-Haziran-14 Saat 18:26
ağımıza birileri bağlanıyor şifresinni değiştirmek için napabilirim ?
Yukarı Dön Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu GörBu Sayfa 0,141 Saniyede Yüklendi.

Adsl Kota | Firma Ekle | Digiturk | Maliye Borç Sorgulama